Section 1 Winter Playoff Calendar

The Section 1 playoffs are ready to begin next week in all sports. Here’s a look at the day by day schedule of events for all sports heading into the postseason.

All dates, times and locations are provided by the Section 1 Athletics website and subject to change based on weather, matchups and availability.

Friday, February 9

Wrestling: Section 1 Division 2 Tournament

Saturday, February 10

Wrestling: Section 1 Division 1 Tournament, at Sleepy Hollow
Wrestling: Section 1 Division 2 Championship

Sunday, February 11

Wrestling: Section 1 Division 1 Championship, at Clarkstown South

Monday, February 12

Boys basketball tournament seeding meeting
Girls basketball tournament seeding meeting
Ice hockey tournament seeding meeting (possible, Feb. 13)

Tuesday, February 13

Boys basketball: Class B Outbracket, at higher seed
Girls basketball: Class B Outbracket, at higher seed

Wednesday, February 14

Boys basketball: Class AA and A Outbracket, at higher seed
Girls basketball: Class AA and A Outbracket, at higher seed

Thursday, February 15

Boys basketball: Class B Opening Round, at higher seed
Boys basketball: Class C Quarterfinals, at higher seed
Girls basketball: Class B Opening Round, at higher seed
Girls basketball: Class C Quarterfinals, at higher seed

Friday, February 16

Boys basketball: Class A Opening Round, at higher seed
Girls basketball: Class A Opening Round, at higher seed
Ice hockey: Division 1 Opening Round, at Brewster Ice Arena

Saturday, February 17

Boys basketball: Class AA Opening Round, at higher seed
Girls basketball: Class AA Opening Round, at higher seed
Ice hockey: Division 2 Opening Round, at Brewster Ice Arena

Monday, February 19

Ice hockey: Division 1 Quarterfinal, at Brewster Ice Arena

Tuesday, February 20

Boys basketball: Class C and D Semifinals, at higher seed
Girls basketball: Class C Semifinals, at higher seed
Ice hockey: Division 2 Quarterfinal, at Brewster Ice Arena

Wednesday, February 21

Boys basketball: Class B Quarterfinals, at higher seed
Girls basketball: Class B Quarterfinals, at higher seed

Thursday, February 22

Boys basketball: Class A Quarterfinals, at higher seed
Girls basketball: Class A Quarterfinals, at higher seed
Ice hockey: Division 1and 2 Semifinal, at Brewster Ice Arena

Friday, February 23

Boys basketball: Class AA Quarterfinals, at higher seed
Girls basketball: Class AA Quarterfinals, at higher seed
Boys basketball: Class D Championship, at Pace University
Wrestling: NYSPHSAA Championship Day 1, at Times-Union Center, Albany

Saturday, February 24

Boys basketball: Class C Championship, at Pace University
Girls basketball: Class C Championship, at Pace University
Ice hockey: Division 1 and 2 Championship, at Brewster Ice Arena
Wrestling: NYSPHSAA Championship Day 2, at Times-Union Center, Albany

Monday, February 26

Boys basketball: Class B Semifinals, at higher seed
Girls basketball: Class B Semifinals, at higher seed

Tuesday, February 27

Boys basketball: Class A Semifinals, at higher seed
Girls basketball: Class A Semifinals, at higher seed

Wednesday, February 28

Boys basketball: Class AA Semifinals, at higher seed
Girls basketball: Class AA Semifinals, at higher seed

Friday, March 2

Boys basketball: Class B Championship, at Pace University
Girls basketball: Class B Championship, at Pace University

Saturday, March 3

Boys basketball: Class AA Championship, at Pace University
Girls basketball: Class AA Championship, at Pace University
Boys basketball: Class A Championship, at Pace University
Girls basketball: Class A Championship, at Pace University
Ice hockey: Regional final, Division 1 vs. Section 9, at Section 1 site TBA
Ice hockey: Regional final, Division 2 at Section 2, site TBA

NYSPHSAA TOURNAMENT

Tuesday, March 6

Boys basketball: Class C regional vs Section 9, at Beacon High School
Boys basketball: Class A regional vs. Section 4, at Section 4
Boys basketball: Class B regional vs. Section 9, at Section 9
Boys basketball: Class D regional vs. Section 4, at Section 4
Girls basketball: Class A regional vs. Section 4, at Section 4
Girls basketball: Class B regional vs. Section 9, at Beacon High School

Wednesday, March 7

Girls basketball: Class C regional vs. Section 9, at Section 9

Friday, March 9 OR Saturday, March 10

Boys basketball: Class AA regional final, at Pace University
Boys basketball: Class A regional final, at Pace University
Boys basketball: Class B regional final, at Pace University
Boys basketball: Class C regional final, at Pace University
Boys basketball: Class D regional final, at Pace University
Girls basketball: Class AA regional final, at Section 1, TBA
Girls basketball: Class A regional final, at Section 9
Girls basketball: Class B regional final, at Section 1/9 winner, TBA
Girls basketball: Class C regional final, at Section 1/9 winner, TBA

*Official dates and ties for regional finals will be determined at a later date

NYSPHSAA FINAL FOUR

Boys basketball
at Binghamton Veterans Arena
March 16-18

Girls Basketball
at Hudson Valley Community College, Troy
March 16-18

Ice Hockey
at Harbortown, Buffalo
Semifinals, March 10
Championship, March 11

FEDERATION TOURNAMENT

Boys and Girls Basketball
at Glens Falls Civic Center
March 23-25

 

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s